Totul despre Plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Totul despre Plante

Pentru cei care nu au gradini, sa stiti ca putem crea gradini frumoase si in ghivece. Acesta este un forum despre plantele de apartament si de ce nu si al plantelor destinate gradinilor.
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 107
Data de inscriere : 05/03/2010
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Empty
MesajSubiect: Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei   Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 1:28 am

Patarea bruna a frunzelor si fructelor cu pete circulare de culoare maslinie. Frunzele sunt perforate si se vestejesc. Pe fructe boala se manifesta prin pete brune, infundate in pulpa fructului. Tesuturile atacate putrezesc.
Combatere: recoltarea si arderea frunzelor si fructelor atacate. Stropiri cu Topsin 0,1% sau Derosal 0,1%.


Hernia radacinilor de varza este o boala care apare frecvent in terenurile umede si acide. Sunt atacate radacinile, pe care se produc umflaturi alungite de diferite marimi, ajungand si de marimea unui pumn. Radacinile atacate se innegresc si putrezesc. Plantele stagneaza in crestere, nu mai formeaza capatana, se ofilesc si mor.
Combatere: folosirea de rasaduri sanatoase, si cultivarea pe acelasi teren dupa 4-5 ani. Plantele bolnave se vor smulge si se vor arde. Boala ataca si conopida.
Putregaiul uscat al verzei se manifesta prin zbarcirea si putrezirea radacinii si tulpinii. Pe partile atacate apar pete ovale, usor adancite, de culoare brun-deschisa.
Combatere: dezinfectia semintelor cu apa calda (50 gr C) timp de 20-25 minute. Adunarea si arderea plantelor bolnave. Rotatia culturii dupa 3-4 ani. Boala ataca si conopida.


Mana cepei este boala cea mai frecventa. Pe frunze apar pete decolorate, care se maresc treptat. Pe vreme umeda petele se acopera cu puf cenusiu-violaceu. Frunzele atacate se inmoaie, se usuca si cad, iar bulbii nu se mai formeaza.
Combatere: Tratarea arpagicului inainte de plantare prin prafuire cu Cripodin 2 gr la 1 kg arpagic. Stropirea preventiva a culturii cu Zineb 0,3%, Captadin 0,3%, Turdacupral 0,5% sau zeama bordeleza 0,75-1%. Urmatoarele stropiri se fac la intervale de 7-12 zile. Pentru ca solutia sa se prinda bine de frunzele ceroase se va adauga aracet 0,3%.


Arsura frunzelor se manifesta cand vremea e inchisa 10-12 zile sau mai mult, prin pete mici, albicioase. Extremitatea frunzei se usuca si se rasuceste.
Combatere: se va inlatura apa care balteste, iar plantarea nu se va face in randuri prea dese si inghesuite. Se stropeste cu Dithane 0,2%, Turdacupral 0,5%.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Mar 09, 2010 2:54 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://pasiuneamea.all-up.com
ratusca urata

ratusca urata


Mesaje : 22
Data de inscriere : 07/03/2010

Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Empty
MesajSubiect: Re: Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei   Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 11:18 pm

:\\ anul trecut am pus ceapa la ....ghiveci ..........in doua ghivece asa de kikirikiul lui fiu-miu big grin:
Sus In jos
Ank@

Ank@


Mesaje : 24
Data de inscriere : 09/03/2010

Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Empty
MesajSubiect: Re: Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei   Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Icon_minitimeMar Mar 09, 2010 1:31 am

Ratza asta urata e Ile, da? Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei 436518

Mamicule, io am primit o tzelina in ghiveci (bre, admino, nu ma lasa sa pun maimuta aia care rade...alooo!!! )
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 107
Data de inscriere : 05/03/2010
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Empty
MesajSubiect: Re: Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei   Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Icon_minitimeMar Mar 09, 2010 1:41 am

Ank@ a scris:
Ratza asta urata e Ile, da? Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei 436518

Mamicule, io am primit o tzelina in ghiveci (bre, admino, nu ma lasa sa pun maimuta aia care rade...alooo!!! )

acum le iau din nou pe fiecare in parte
maine vor merge toate
promit not worthy not worthy


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Mar 09, 2010 2:55 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://pasiuneamea.all-up.com
Ank@

Ank@


Mesaje : 24
Data de inscriere : 09/03/2010

Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Empty
MesajSubiect: Re: Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei   Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Icon_minitimeMar Mar 09, 2010 2:03 am

Ghini...si o condica de reclamatii, va rog... Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei 352954 Ups, offtopic...sar'naaaaaaaaa Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei 6440
Sus In jos
ratusca urata

ratusca urata


Mesaje : 22
Data de inscriere : 07/03/2010

Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Empty
MesajSubiect: Re: Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei   Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Icon_minitimeSam Mar 13, 2010 12:12 am

Admin a scris:
Ank@ a scris:
Ratza asta urata e Ile, da? Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei 436518

Mamicule, io am primit o tzelina in ghiveci (bre, admino, nu ma lasa sa pun maimuta aia care rade...alooo!!! )

acum le iau din nou pe fiecare in parte
maine vor merge toate
promit not worthy not worthy

ptiu ....si dechizata ma conoaste......tz tz tz nerd big hug
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Empty
MesajSubiect: Re: Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei   Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei Icon_minitime

Sus In jos
 
Bolile Vinetelor a Verzei si a Cepei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Bolile legumelor
» Bolile tomatelor
» Bolile ardeiului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Totul despre Plante :: Despre Plante :: Gradina de legume-
Mergi direct la: