Totul despre Plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Totul despre Plante

Pentru cei care nu au gradini, sa stiti ca putem crea gradini frumoase si in ghivece. Acesta este un forum despre plantele de apartament si de ce nu si al plantelor destinate gradinilor.
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Taierile la pomii fructiferi

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 107
Data de inscriere : 05/03/2010
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Taierile la pomii fructiferi Empty
MesajSubiect: Taierile la pomii fructiferi   Taierile la pomii fructiferi Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 1:37 am

Taierile la pomii fructiferi se efectueaza in functie de mai multi factori.

Astfel, la inceput, dupa plantare, in functie de forma de coroana pe care vrem s-o obtinem se fac taierile pentru formarea coroanei. De obicei, formarea unei coroane se obtine in 3-4 ani de la plantare, prin operatii de modificare a pozitiei de crestere a ramurilor si las-tarilor (prin aplecare, arcuire etc.) si prin taieri propriu-zise, prin scurtari si suprimari de ramuri.

Pe parcursul formarii coroanei sunt executate si unele lucrari "in verde", cum ar fi suprimarea mugurilor, ciupitul si plivitul lastarilor. Odata formata coroana pomilor, ea trebuie mentinuta prin taierile de intretinere si fructificare.

Taierile anuale
sunt necesare pentru a reduce incarcatura excesiva cu muguri de rod in anii cand este nevoie, pentru a preveni alternanta de rodire si a stabili marimea ramurilor, pentru a evita alungirea si intrepatrunderea lor, fiind stiut ca in coroanele dese, in care nu patrunde suficienta lumina, se formeaza un mediu propice pentru inmultirea si dezvoltarea bolilor si a unor daunatori.

De asemenea, la pomii cu coroana deasa stropirile se efectueaza mult mai greu, existand riscul ca solutia de stropit sa nu poata fi aplicata pe toate ramurile. Tot prin taierile de intretinere se urmareste echilibrarea vegetatiei intre baza si varful coroanei.

Taierile de fructificare
au rolul de a mentine pomii intr-un echilibru fiziologic timp mai indelungat. La pomii aflati in plina rodire, se urmareste normarea incarcaturii cu muguri floriferi in raport cu potentialul pomilor.

Fiecare specie pomicola are particularitatile sale pentru taierile de fructificare.

O data cu inaintarea in varsta, pomii fructiferi au cresteri vegetative slabe si productii scazute. Pentru cresterea duratei de viata si a potentialului productiv al acestor pomi se aplica taieri de intinerire.

Taierile de intinerire
dau rezultate bune cand volumul coroanei se reduce considerabil si semischeletul se intinereste in mare majoritate. Taierile pomilor fructiferi se efectueaza in principal in perioada de repaus.

Taierile facute primavara tarziu sunt recomandate numai cand pomii au suferit de ger, pentru a putea deosebi mugurii sanatosi de cei atinsi de ger.

Taierile "in verde"
se executa la unele specii: cires, piersic (timpuriu), dupa culesul fructelor.

In aceasta perioada, pe langa lucrarile curente ce se executa in livada (adunarea tuturor resturilor de la taieri, sapatul in jurul pomilor, varuitul trunchiurilor etc.) in functie de specia pomicola, este perioada unor stropiri fundamentale pentru pomii fructiferi, de care depind in mare masura viitoarele recolte.
Sus In jos
https://pasiuneamea.all-up.com
ratusca urata

ratusca urata


Mesaje : 22
Data de inscriere : 07/03/2010

Taierile la pomii fructiferi Empty
MesajSubiect: Re: Taierile la pomii fructiferi   Taierile la pomii fructiferi Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 3:53 pm

am si eu un smochin .,face niste fructe cat perele .,serios vorbesc ...cine mi l-a dat a zis ca-i altoit ........si pe asta trebuie sa-l coafez ?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 107
Data de inscriere : 05/03/2010
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Taierile la pomii fructiferi Empty
MesajSubiect: Re: Taierile la pomii fructiferi   Taierile la pomii fructiferi Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 3:56 pm

ratusca urata a scris:
am si eu un smochin .,face niste fructe cat perele .,serios vorbesc ...cine mi l-a dat a zis ca-i altoit ........si pe asta trebuie sa-l coafez ?

unde il ai in curte sau in ghiveci?
Sus In jos
https://pasiuneamea.all-up.com
ratusca urata

ratusca urata


Mesaje : 22
Data de inscriere : 07/03/2010

Taierile la pomii fructiferi Empty
MesajSubiect: Re: Taierile la pomii fructiferi   Taierile la pomii fructiferi Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 4:14 pm

in curte
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 107
Data de inscriere : 05/03/2010
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Taierile la pomii fructiferi Empty
MesajSubiect: Re: Taierile la pomii fructiferi   Taierile la pomii fructiferi Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 4:33 pm

ratusca urata a scris:
in curte

Crengutele care cresc aiurea se taie si se pastreaza doar cele care formeaza un copac bine echilibrat si cit mai simetric, cu trunchi scurt si drept. Tunderile se mai pot face si de la nivelul solului pentru a obtine o tufa simetrica si echilibrata cu mai multe trunchiuri mai mici.

Dacă vrei o coroană mai mare la smochin, taie tufa la începutul fiecărei primăveri în al doilea an de la plantere, după ce pericolul de ger a dispărut dar înainte ca să înceapă creşterea. Fă asta tăind 1/3 până la jumate din creşterea de anul trecut.

Taie şi ramurile care cresc jos şi toţi lăstarii de care nu mai este nevoie să-I înlocuiască liderii rupţi.
Sus In jos
https://pasiuneamea.all-up.com
Ank@

Ank@


Mesaje : 24
Data de inscriere : 09/03/2010

Taierile la pomii fructiferi Empty
MesajSubiect: Re: Taierile la pomii fructiferi   Taierile la pomii fructiferi Icon_minitimeMar Mar 09, 2010 9:21 pm

Atenshan! Am smokin in Bucuresti...niciodata nu l-am ciopartit.
Acum am pui de migdal din Grecia....inca e in ghiveci ca e firaaaaaaaaav..... Taierile la pomii fructiferi Star3 Taierile la pomii fructiferi Star3 Taierile la pomii fructiferi Star3
Sus In jos
Continut sponsorizat





Taierile la pomii fructiferi Empty
MesajSubiect: Re: Taierile la pomii fructiferi   Taierile la pomii fructiferi Icon_minitime

Sus In jos
 
Taierile la pomii fructiferi
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» arbusti fructiferi
» Plantarea pomilor fructiferi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Totul despre Plante :: Pomi fructiferi :: Pomi fructiferi-
Mergi direct la: