Totul despre Plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Totul despre Plante

Pentru cei care nu au gradini, sa stiti ca putem crea gradini frumoase si in ghivece. Acesta este un forum despre plantele de apartament si de ce nu si al plantelor destinate gradinilor.
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Ati incercat ceva nou???

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 107
Data de inscriere : 05/03/2010
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 2:10 pm

Ati incercat ceva nou in materie de gradinarit sau cunoasteti anumite secrete despre cultivarea plantelor, aici este locul unde puteti sa ne impartasiti din experienta voastra
Sus In jos
https://pasiuneamea.all-up.com
Ank@

Ank@


Mesaje : 24
Data de inscriere : 09/03/2010

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeMar Mar 09, 2010 1:29 am

Moaaama, stiu nEste secreteeeeeee...pe dracu'...astept de la voi Ati incercat ceva nou??? Star3 Ati incercat ceva nou??? Star3 Ati incercat ceva nou??? Star3 Ati incercat ceva nou??? Star3 Ati incercat ceva nou??? Star3 Ati incercat ceva nou??? Star3 Ati incercat ceva nou??? Star3 (ia ce stelute am gasit) Ati incercat ceva nou??? Star3 Ati incercat ceva nou??? Star3 Ati incercat ceva nou??? Star3 Ati incercat ceva nou??? Star3 Ati incercat ceva nou??? Star3
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 107
Data de inscriere : 05/03/2010
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeMar Mar 09, 2010 3:04 am

Sunt cateva trucuri care te-ar putea ajuta sa le prelungesti viataflorilor taiate
-taie in patru coditele, pe lungimea lor (circa 10 cm) si pune-le intr-un ibric cu apa fierbinte pentru unu-doua minute.
-umple cada cu apa rece (cat sa poata pluti florile) si lasa-le culcate in apa una-doua ore. Poti repeta operatiile ori de cate ori vezi ca bobocii sau florile necesita o revigorare.

In general se recomanda ca la toate plantele sa le reimprospatezi taietura inainte de a le aseza in vaza.
Acelasi tratament il poti aplica si in cazul liliacului. In general florile raspund bine la „baia“ de apa, dar ai grija la cele cu flori albe sau cele cu petale fine (liziantus, mac etc.), pentru ca lor nu le place acest tratament ...
Sus In jos
https://pasiuneamea.all-up.com
VYKY




Mesaje : 91
Data de inscriere : 06/03/2010

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeJoi Mar 11, 2010 5:18 pm

Eu acum cateva zile am scimbat bulbii gloxiniilor in alte ghivece dar ,bulbii care erau foarte mari i-am taiat.Oare vor muri plantele mele?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 107
Data de inscriere : 05/03/2010
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeJoi Mar 11, 2010 5:55 pm

VYKY a scris:
Eu acum cateva zile am scimbat bulbii gloxiniilor in alte ghivece dar ,bulbii care erau foarte mari i-am taiat.Oare vor muri plantele mele?

Pentru gloxinia se pot realiza butasi din frunze, de la baza plantei, care au petioli mai grosi.

Se pot face butasi din frunze intregi sau din fragmente de frunze. Acestia se planteaza in ghivece, in amestec de turba si perlit sau turba si nisip care se mentine usor umed.

Temperatura optima este de 20-25ºC. Inradacinarea are loc in 2-3 saptamani. Operatia se realizeaza primavara sau vara. Se mai poate folosi pentru inmultire si divizarea tuberculilor, la iesirea din repaos (ianuarie).

Tuberculii se sectioneaza astfel incat fiecare portiune sa prezinte un mugure. Taietura se pudreaza cu praf de carbune, se planteaza bucatile de tuberecul in ghiveci, se uda si se tin la 20-22ºC.

Sus In jos
https://pasiuneamea.all-up.com
VYKY




Mesaje : 91
Data de inscriere : 06/03/2010

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeDum Mar 14, 2010 9:36 am

Pana acum am inmultit gloxiniile prin frunze.Astept sa vad daca am facut o greseala mare taind bulbii aiurea.Deocamdata frunzulitele sunt verzi nu s-au ofilit.
Sus In jos
VYKY




Mesaje : 91
Data de inscriere : 06/03/2010

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeDum Mar 14, 2010 9:43 am

Am scris pe alt topic ca de 8 martie am primit o zambila cu bulb in ghiveci.Daca mut bulbul intr-un ghiveci mai mare oare la primavara va inflori ori ii trebuie conditii speciale?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 107
Data de inscriere : 05/03/2010
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeLun Mar 15, 2010 5:04 pm

VYKY a scris:
Am scris pe alt topic ca de 8 martie am primit o zambila cu bulb in ghiveci.Daca mut bulbul intr-un ghiveci mai mare oare la primavara va inflori ori ii trebuie conditii speciale?

Au nevoie sa treaca prin frig ca sa infloreasca apoi frumos.Tine-le la cat mai rece si le uzi foarte rar.

Eu ,in fiecare an,dupa ce se trece floarea,plantez bulbii in gradina.In primavara urmatoare florile ies dar ies mai anemice.
Sus In jos
https://pasiuneamea.all-up.com
VYKY




Mesaje : 91
Data de inscriere : 06/03/2010

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeMar Mar 16, 2010 1:45 pm

Admin a scris:
VYKY a scris:
Am scris pe alt topic ca de 8 martie am primit o zambila cu bulb in ghiveci.Daca mut bulbul intr-un ghiveci mai mare oare la primavara va inflori ori ii trebuie conditii speciale?

Au nevoie sa treaca prin frig ca sa infloreasca apoi frumos.Tine-le la cat mai rece si le uzi foarte rar.

Eu ,in fiecare an,dupa ce se trece floarea,plantez bulbii in gradina.In primavara urmatoare florile ies dar ies mai anemice.


Inseamna ca trebuie saplantez bulbul in fata blocului deoarece in balcon va fi cald.La tara stiu ca ramaneau bulbii in pamant pana primavara si nu-i ingrijea nimeni in mod special.
Sus In jos
Sabina

Sabina


Mesaje : 17
Data de inscriere : 12/03/2010

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeMar Mar 16, 2010 1:59 pm

Eu am incercat sa plantez in ghiveci zambilute,dar anul urmator nu am mai avut parte de floricele,in schimb cele plantate in gradina mi-au oferit o multime de floricele flower flower flower flower flower



Nu aveti de vanzare bulbi de gloxinie?
Imi plac f mult si as vrea si eu. kiss kiss
Sus In jos
VYKY




Mesaje : 91
Data de inscriere : 06/03/2010

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeMar Mar 16, 2010 5:09 pm

Sabina a scris:
Eu am incercat sa plantez in ghiveci zambilute,dar anul urmator nu am mai avut parte de floricele,in schimb cele plantate in gradina mi-au oferit o multime de floricele flower flower flower flower flower



Nu aveti de vanzare bulbi de gloxinie?
Imi plac f mult si as vrea si eu. kiss kiss

Eu bulbi nu mai am ca i-am replantat .Cand vor creste frunzele mari pot sa-ti ofer ca eu asa am prins aceste flori cu frunze de pe unde am gasit la colege.
Sus In jos
Sabina

Sabina


Mesaje : 17
Data de inscriere : 12/03/2010

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeMar Mar 16, 2010 8:41 pm

VYKY a scris:
Sabina a scris:
Eu am incercat sa plantez in ghiveci zambilute,dar anul urmator nu am mai avut parte de floricele,in schimb cele plantate in gradina mi-au oferit o multime de floricele flower flower flower flower flower



Nu aveti de vanzare bulbi de gloxinie?
Imi plac f mult si as vrea si eu. kiss kiss

Eu bulbi nu mai am ca i-am replantat .Cand vor creste frunzele mari pot sa-ti ofer ca eu asa am prins aceste flori cu frunze de pe unde am gasit la colege.

Bine Viki sper sa-mi poti inradacina niste gloxi,iar eu iti voi alte plantute in schimb sau contracost. kiss kiss kiss big hug big hug big hug
Sus In jos
VYKY




Mesaje : 91
Data de inscriere : 06/03/2010

Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitimeDum Mar 21, 2010 2:16 pm

Nu m-am indurat sa arunc bulbul de zambila si aztazi l-am mutat intr-un ghiveci mai mare.Chiar daca nu va inflori la primavara nu se intampla nimic.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ati incercat ceva nou??? Empty
MesajSubiect: Re: Ati incercat ceva nou???   Ati incercat ceva nou??? Icon_minitime

Sus In jos
 
Ati incercat ceva nou???
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Totul despre Plante :: Despre Plante :: Trucuri si idei-
Mergi direct la: